Bělorusko Aktuálně

bělorusko aktuálně

informace o dění v bělorusku

Dnes je pondělí 27. září 2021 .   Svátek má Jonáš.

Menu

Inzerce

Selektiv Slovakia - Optimalizace pro vyhledávače (SEO), internetová reklama na google adwords a etaret. Educca - Databáze jazykových škol v české republice. Webkamery Krkonoše - Aktuální přehled o sněhové situaci v Krkonoších.

Saša Vondra podpořil prezidentského kandidáta běloruské opozice

Bývalý mluvčí Charty 77 Saša Vondra se v Minsku sešel s kandidátem běloruské demokratické opozice pro prezidentské volby Aliaksandrem Milinkievičem a vyjádřil podporu jeho zápasu s diktátorským režimem A.Lukašenka.

Aliaksandra Milinkieviče bývalý náměstek ministra zahraničních věcí České republiky podpořil i na sjezdu Občanské demokratické strany 26. listopadu v Brně. Ve svém vystoupení mimo jiné uvedl: "Toto je leták, který musí být tajně distribuován v Bělorusku s portrétem hlavního kandidáta demokratické opozice Alexandra Milinkieviče. (...) tento člověk nemá strach, včera jsme s ním mluvili, je v pohodě a těší se na volební zápas v červnu příštího roku v Minsku a jiných městech".

Přidáno: 27.11.2005 | Oficiální zdroj

Evropský hlas pro Maryniče

Prestižní týdeník European Voice, jehož redakce sídlí v Bruselu, vyhlásil letošní celoevropskou anketu Evropan roku. Mezi nominovanými osobnostmi je v kategorii Neobčan EU tentokrát i běloruský politický vězeň, první běloruský velvyslanec v Praze a exministr zahraničního obchodu Michail Marynič. Do akce Evropan roku vybírá 50 nominací porota složená z novinářů a veřejně uznávaných autorit, z nich pak čtenáři volí deset vítězů. Každý získává cenu 5.000 euro. V Bělorusku je nyní vězněno více politických vězňů, ale Maryniče s námi pojí jeho krátké působení v Praze v roce 1994, kdy zde zastával post běloruského velvyslance. Marynič do opozice přešel v roce 2001, kdy podal demisi na funkci velvyslance v Lotyšsku. Rozhodl se tehdy kandidovat na prezidenta, ale nezískal potřebných 100 tisíc podpisů, aby mohl být jako kandidát zaregistrovaný.

Původně byl vyšetřovateli obviněn z vyzrazení státního tajemství, nakonec byl odsouzen za údajnou krádež počítačové techniky, kterou jeho sdružení Dělovaja iniciativa zapůjčilo americké velvyslanectví. Pikantní je, že zástupci ambasády na soudním jednání potvrdili, že organizaci počítače skutečně poskytli. Soudce přesto Maryniče na konci prosince 2004 odsoudil ke třem a půl rokům do věznice se zvýšenou ostrahou. Letos mu byl trest snížen o jeden rok, ale plně amnestován nebyl, přestože podle amnestie podepsané Lukašenkem pod ní spadal. Michailu Maryničovi je 65 let.

Bývalý diplomat se nachází ve velmi špatném zdravotním stavu; má nemocné srdce a letos už prodělal záchvat mrtvice. Mohl jí předejít, kdyby včas dostal potřebné léky, o které ve vězení žádal, ale které mu nebyly poskytnuty. Podle advokátky, která ho navštěvuje, má polovinu těla částečně paralyzovanou (nemůže pohybovat jednou rukou a nohou). Stěžuje si na bolesti srdce a zhoršení zraku. Advokátka připomíná, že trpí celkem pěti nemocemi, na které se vztahuje možnost předčasného propuštění z vězení. Na její žádosti se jí však nedostává odpovědi. Letos v červenci o humanitární setkání s ním požádali český a slovenský chargé d'affaire v Minsku, návštěva věznice jim však nebyla umožněna, ačkoliv o setkání usilovali celé dva měsíce.

Přidáno: 15.10.2005

Lukašenko odřízl opozici od pomoci Západu

Běloruský prezident Alexander Lukašenko opět zaútočil na opozici. Zakázal pomoc ze Západu. "Příjem a použití mezinárodní technické pomoci k protiústavním účelům se tímto zakazuje," cituje z prezidentského dekretu agentura Reuters. Opozice se bojí, že tím zákazy neskončily. Lukašenko, který se drží u moci od roku 1994, rovněž svým výnosem zakázal používání této pomoci během přípravy a průběhu voleb, referend, shromáždění, manifestací, pochodů, či demonstrací. Opoziční lídři okamžitě poukázali, že dekret může souviset s Lukašenkovou nervozitou před prezidentskými volbami, které budou příští rok. V loňském referendu prošla změna ústavy, která Lukašenkovi umožňuje, aby se příští rok mohl ucházel potřetí o prezidentský mandát. Dosud mohl být jeden člověk zvolen pouze dvakrát.

"Je to čistě politické, spíš než legální rozhodnutím," míní jeden z vůdců opozice Anatoly Lebeďko. Podle něho to nedokládá 80procentní podporu, kterou se Lukašenko chlubí. "Kdyby to tak bylo, neviděli bychom tak nervozní způsoby. Povede to k tomu, že opozice skončí v ilegalitě," poznamenal podle Reuters. Lebeďko se obává, že by dekret mohl sloužit jako předloha k uzavření pomoci Západu i pro vzdělání a další oblasti života v Bělorusku.

Přidáno: 18.08.2005 | Oficiální zdroj

Juščenko pranýřuje Bělorusko za zadržování ukrajinských aktivistů

Z uplatňování dvojího metru obvinil Bělorusko ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Učinil tak poté, co běloruský soud propustil na svobodu 14 ruských prodemokratických aktivistů zadržených během opozičního shromáždění v Minsku, odmítl však osvobodit pět zatčených Ukrajinců. Juščenkovy výroky patrně ještě více zkalí vztahy mezi Ukrajinou, v jejímž čele nyní tento prozápadní bývalý opoziční vůdce stojí, a Běloruskem, jemuž železnou pěstí vládne autoritářský prezident Alexandr Lukašenko.

Přidáno: 05.05.2005 | Oficiální zdroj

Prohlášení MZV ČR k parlamentním volbám a referendu v Bělorusku

Česká republika jednoznačně a bez jakýchkoli pochybností souhlasí se závěry mezinárodní volební pozorovatelské mise OBSE/ODIHR v Bělorusku a konstatuje, že parlamentní volby nedostály standardům svobodných, spravedlivých a demokratických voleb. Česká republika toto konstatuje na základě zjištění vlastních pozorovatelů i o výsledcích referenda. Stávající běloruský režim mohl dosáhnout deklarovaného vítězství ve volbách pouze díky hrubé manipulaci s veřejným míněním i výsledky hlasování a vyloučení představitelů opozice z kandidátek i volebních komisí. Opět tak promarnil šanci na zlepšení vztahů s demokratickým světovým společenstvím.

ČR lituje, že tyto události zřejmě dále prohloubí mezinárodní izolaci Běloruska. ČR vyjadřuje rovněž vážné obavy z dalšího represivního postupu režimu Alexandra Lukašenka vůči opozici a demokraticky smýšlejícím Bělorusům, kterému nasvědčuje násilné potlačování demonstrací a zatýkání v posledních dnech. ČR hodlá i nadále pokračovat v systematické podpoře demokratických sil v Bělorusku včetně těch, které se nedobrovolně nacházejí za hranicemi země. ČR se bude aktivně podílet na přípravě dalších kroků Evropské unie směřujících k dodržování lidských práv v Bělorusku a postupné demokratizaci země.

Přidáno: 15.01.2005 | Oficiální zdroj

Prohlášení Výboru pro svobodné Bělorusko

Členové Výboru pro svobodné Bělorusko vyjadřují své hluboké rozhořčení ze zmanipulování a zfalšování výsledků referenda o změně ústavy a parlamentních voleb v Bělorusku. Faktická nepřítomnost zástupců opozice ve volebních komisích, mohutná státní propaganda a znemožnění vedení předvolební kampaně představitelům opozice, brutální nátlak na studenty, vojáky a další voliče a vyloučení z voleb řady významných opozičních kandidátů jsou jen některé příklady naprostého pošlapání všech demokratických principů stávajícím režimem Alexandra Lukašenka. Členové Výboru vyjadřují podporu všem běloruským demokratickým uskupením a vyzývají Evropskou unii a všechny demokratické státy, aby neuznaly výsledky těchto nedemokratických hlasování a zaměřili se na efektivnější podporu nezávislých iniciativ v Bělorusku.

Přidáno: 22.12.2004

Lukašenkův režim zfalšoval výsledky referenda

Podle oficiálních ůdajů se referenda zůčastnilo 89,7% voličů, z nichž 77,3% podpořilo návrh, umožňující Aleksandru Lukašenkovi kandidovat v budoucnu na prezidenta bez omezení. Volby byly zmanipulované a docházelo k volebním podvodům. Exit polls, které prováděl Gallup Institute, ukázaly, že návrh získal jen podporu 48% voličů. Vážné znepokojení vyjádřila také mise OBSE a další zahraniční pozorovatelé. Lydija Jermošina, předsedkyně ústřední volební komise označila výsledky za "elegantní vítězství".

Přidáno: 05.12.2004

Náměstek ministra zahraničních věcí Petr Kolář přijal účastníky setkání Bělorusů žijících v evropských zemích

Představitelé běloruské diaspory předali Petru Kolářovi výzvu určenou Evropskému parlamentu, evropským institucím a vládám členských zemí EU, aby podpořily snahu demokraticky smýšlejících Bělorusů vrátit se zpět do rodiny svobodných evropských zemí. Informovali jej také o založení Demokratického fóra Bělorusů Evropy. Česká republika kritizuje Lukašenkův autoritativní režim za porušování lidských práv, demokratických principů vládnutí, potlačování svobody médií, práva na vzdělání v rodném jazyce, perzekuci občanské společnosti atd. Je si vědoma blízkosti a společné historické zkušenosti obou národů. Petr Kolář přislíbil, že Česká republika bude věnovat situaci v Bělorusku nadále velkou pozornost a podporovat demokratické síly v této zemi. Zasadí se společně s dalšími postkomunistickými zeměmi také o to, aby se zvýšil zájem celé Evropské unie o Bělorusko.

Přidáno: 16.11.2004

belorusko.xf.cz © 2004-2007RSS Kanál