Bělorusko Aktuálně

bělorusko aktuálně

informace o dění v bělorusku

Dnes je pondělí 27. září 2021 .   Svátek má Jonáš.

Menu

Inzerce

Selektiv Slovakia - Optimalizace pro vyhledávače (SEO), internetová reklama na google adwords a etaret. Educca - Databáze jazykových škol v české republice. Webkamery Krkonoše - Aktuální přehled o sněhové situaci v Krkonoších.

Bývalý polský diplomat odsouzen v Minsku za účast na demonstraci

Bývalý polský velvyslanec v Minsku Mariusz Maszkiewicz byl v Bělorusku odsouzen k 15 dnům vězení za účast na opozičním shromáždění. Stejný trest soud vyměřil také dalším cizincům, jež policie zatkla při pátečním zásahu proti opozičnímu mítinku. Jsou mezi nimi mimo jiné dva Rusové a jeden Kanaďan. Další cizinci, jako třeba redaktorka polského deníku Gazeta Wyborcza Weronika Samolińská, na verdikt soudu teprve čekají.

"Pan Maszkiewicz byl dnes odsouzen k 15 dnům vězení," řekl novinářům šéf polského konzulátu v Minsku Krzysztof Świderek. Bývalý polský velvyslanec byl mezi přibližně 300 lidmi, které běloruská policie pozatýkala v pátek nad ránem na Říjnovém náměstí. V centru Minsku skupina převážně mladých lidí demonstrovala proti výsledku běloruských prezidentských voleb. V nich byl před týdnem znovu zvolen hlavou státu Alexandr Lukašenko, když pro něj podle oficiálních údajů hlasovalo 83 procent voličů. Opozice ale s výsledky voleb nesouhlasí. Podle ní byly zfalšované a domáhá se nového hlasování. Také pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) tvrdí, že prezidentské volby v Bělorusku nebyly demokratické, svobodné ani spravedlivé.

Podobně jako další západní diplomaté jsou také Poláci běloruskými úřady obviňováni z toho, že se podporou opozičních představitelů vměšují do vnitřních záležitostí země. Od nedělního večera tak kupříkladu běloruští policisté drží na hranici polského konzula Janusze Dabrowského. Celníci totiž chtějí prohledat jeho vůz, k čemuž ale podle polských diplomatů nemají právo. Polský konzul společně s kolegou tak museli strávit noc v autě, protože běloruští policisté jim údajně neumožnili ani návrat zpět do Polska.

Přidáno: 27.03.2006 | Oficiální zdroj

Běloruská opozice žádá vyšší podporu ze strany EU

Běloruský opoziční lídr Alexander Milinkievič požádal Evropskou unii o vyšší podporu v boji proti mocenskému aparátu staronového běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. V budoucnu by měl podle opozičního lídra Milinkieviče platit zákaz cestování do zemí EU platit pro každého běloruského občana, který je zodpovědný za manipulaci nedělních prezidentských voleb.

"Je důležité, aby se seznam běloruských občanů, kteří nemohou cestovat na západ, značně rozšířil", uvedl Milinkievič v rozhovoru pro německou agenturu DPA. Zároveň poděkoval unijním představitelům za dosavadní morální podporu v boji proti Lukašenkovu řežimu. V budoucnu by měl podle něj zákaz cestování platit pro každou osobu, která je zodpovědná za manipulaci nedělních prezidentských voleb, ve kterých Lukašenko získal drtivou podporu necelých 83 procent běloruských obyvatel, zatímco Milinkievič získal pouhých 6 procent hlasů.

V úterý večer vyzval své příznivce k pořádání každodenních demonstrací proti výsledkům voleb. Zároveň je požádal, aby v sobotu při příležitosti výročí prvního vyhlášení nezávislosti republiky, která trvala krátce v roce 1918, "demonstrovali v plné síle". Milinkievič chtěl původně vyzvat své sympatizanty k ukončení protestů a poskytnout jim tak odpočinek k načerpání nové energie. Nakonec ovšem především z důvodu obav o oslabení protestů vyzval k jejich pokračování. "Zůstaneme tu do 25.března a v tento den se tu shromáždíme, abychom bojovali za naši svobodu", sdělil Milinkievič svým příznivcům.

Přidáno: 22.03.2006 | Oficiální zdroj

Masové protesty proti zmanipulovaným volbám

Zatímco podle oficiálních údajů mělo pro Alexandra Lukašenka hlasovat více než 80% voličů, podle exit-pollu Centra Levady pro něj hlasovalo 47% voličů a 25% odevzdalo svůj hlas Alexandrovi Milinkievičovi. Kandidát sjednocené opozice prohlásil, že volby byly zfalšovány a není možné jejich výsledek uznat. Večer se v centru hlavního města sešlo podle různých odhadů 10 až 30 tisíc lidí, aby protestovali proti falsifikaci voleb a vyjádřili podporu Milinkievičovi.

Přidáno: 19.03.2006 | Oficiální zdroj

Další představitelé opozice uvězněni

V posledních dnech byl k 15 dnům vězení odsouzen odborový aktivista Sjarhej Antončyk spolu se svým synem. Ten byl ráno zadržen bez zjevného důvodu na ulici policisty v civilu. Odpoledne ho soudkyně Naděžda Reutskaja odsoudila za neuposlechnutí pokynů policie do vězení. Stejná soudkyně den předem ke stejnému trestu odsoudila předsedu Běloruské lidové fronty a místopředsedu volebního štábu jednotného opozičního kandidáta Vincuka Vjačorku.

Vjačorka a dalších šest aktivistů byli odsouzeni za organizování nepovoleného shromáždění. Ve skutečnosti šlo o běžné předvolední setkání jednotného opozičního kandidáta Aliaksandra Milinkieviče, které je povoleno volebním zákonem a kterých se konaly desítky. Je zjevné, že se běloruský režim snaží zbavit opozici vůdčích osobností, které by mohly organizovat pouliční protesty po volbách. K protestům proti očekávánému zfalšování voleb vyzývá opozice už řadu týdnů. První demonstrace by se měla konat hned po uzavření volebních místností ve 20.00 v neděli 19. března.

Přidáno: 11.03.2006 | Oficiální zdroj

A.Kazulin zbit a zadržen

V Minsku byl zadržen prezidentský kandidát Aliaksandr Kazulin. Stalo se tak poté, co se pokusil zúčastnit všeběloruského shromáždění, jehož jednání předsedal A.Lukašenko. Kazulinova tisková mluvčí informovala, že prezidentského kandidáta příslušníci bezpečnostní služby preuidenta zbili a převezli na policejní stanici, před níž se shromáždily desítky lidí, žádající jeho propuštění. Zadrženo bylo asi 60 jeho stoupenců.

Přidáno: 03.03.2006 | Oficiální zdroj

A. Milinkievič oficiálně zaregistrován

Jednotný opoziční kandidát Aliaksandr Milinkievich byl Ústřední volební komisí oficiálně zaregistrován jako kandidát do prezidentských voleb. Volby proběhnou 19. března tohoto roku. Ústřední volební komise zaregistrovala čtyři kandidáty: A. Milinkieviče, stávajícího prezidenta A. Lukašenka, bývalého rektora minské univerzity A. Kozulina a jistého Sergeje Gajdukeviče.

Přidáno: 20.02.2006 | Oficiální zdroj

EU zajistí Bělorusům zprávy

Už koncem února by si měli Bělorusové poprvé poslechnout nezávislé zprávy, jejichž výroba má být kryta z rozpočtu Evropské unie. Tedy jen ti Bělorusové, kteří mají satelit anebo přístup k internetu. A pokud běloruský režim nestačí včas postavit okolo hranic rušičky, aby zabránil přenosu informací po radiových vlnách.

Právě malá dostupnost vysílání je jedním z důvodů kritiky, které se dostalo projektu na zpravodajství pro Bělorusko, jenž před několika měsíci vyhlásila a nyní uzavřela Evropská komise. Soutěž vyhrálo konsorcium mediálních společností z Polska, Litvy, Ruska a Běloruska, zastřešující organizací je pak německá firma Media Consulta. Jejich úkolem bude poskytovat po dva roky nezávislé zpravodajství pro Bělorusy v televizi, rádiu a na internetu. Z unijního rozpočtu jim za to v rámci podpory svobody tisku v zemi svírané diktátorem Alexandrem Lukašenkem mají připadnout dva miliony eur.

Přidáno: 06.02.2006 | Oficiální zdroj

Již jen čtyři kandidáti pro prezidentské volby

Běloruská ústřední volební komise oznámila, že 100 000 podpisů nutných pro zaregistrování kandidáta pro březnové prezidentské volby odevzdali čtyři uchazeči. Alexandr Lukašenko podle komise odevzdal 1,9 milionu podpisů a Aliaksandr Milinkievič 198 000, podle volebního štábu A.Milinkieviče bylo však odevzdáno přes 206 000 podpisů. Alexandr Kazulin odevzdal 156 000 a Sergej Hajdukievič 150 000 podpisů.

Komise má do 21. února zkontrolovat právoplatnost předložených podpisů a oznámit koho pro volby zaregistruje. Podpisy pro podporu A.Lukašenka byly v rozporu se zákonem sbírány na pracovištích a pod nátlakem, naopak představitelům opozičních kandidátů a zejména A.Milinkieviče je ve sbírání podpisů různými způsoby bráněno. Ústřední volební komise udělila v lednu pro údajné předčasné zahájení volební kampaně oficiální varování Z.Pazňakovi a A.Milinkievičovi. K tomu, aby byl A.Milinkievič spolu s A.Kazulinem z důvodu předčasného zahájení volební kampaně zbaven možnosti kandidovat, vyzval volební komisi 25. ledna S.Hajdukievič.

Přidáno: 30.01.2006 | Oficiální zdroj

Další straší články

belorusko.xf.cz © 2004-2007RSS Kanál